mikrokods logo

Kas ir Bentley SELECT programmatūras uzturēšanas līgums?
Bentley SELECT līgums ir vienošanās starp kompāniju Bentley Systems un tās izplatītās programmatūras lietotāju. Saskaņā ar šo standarta līgumu, apkalpojam BENTLEY SYSTEMS ražoto programmatūru Latvijas teritorijā atbilstoši vienotām Bentley prasībām par klientu apkalpošanas saturu un kvalitāti.

Pakalpojuma saturs:

Jaunas programmatūras versijas (atjauninājumi) klientam tiek piedāvāti visā Select līguma darbības laikā bez papildu samaksas. Informācija par jaunākajām versijām atrodama microstationconnectedition.medium.com

Programmatūras jauninājumus klients var iegūt  lejupielādējot no lappuses softwaredownloads.bentley.com

Telefoniskas vai e-pasta konsultācijas par nopirkto Bentley programmatūru no 9.00 līdz 17.00 katru darba dienu pa telefonu 67840256.

Gadījumos, kad jautājums un/vai problēmas izklāsts ir saistīts ar Bentley programmatūras kļūdu, tiks aizpildīta Bentley Systems programmatūras kļūdas forma, un, klientam būs iespēja sekot konstatētās kļūdas novēršanai Bentley systems lappusē apps.bentley.com/srmanager/MySRs. Kad kļūda būs novērsta, klients saņems ziņojumu par šo faktu un labotās programmas versijas numuru.

Gadījumos, kad būs nepieciešamas papildu konsultācijas, mēs tās sniegsim pa telefonu vai caur e-pastu, kā arī, norādīsim uz visiem citiem informācijas avotiem, kas var palīdzēt – apmācību kursiem, žurnālu rakstiem (pārsvarā krievu un angļu valodā), kā arī citu lietotāju pozitīvo pieredzi.

Bezmaksas iespēja lietot Bentley programmatūras tīkla licenci (Connection client) , kas ietaupīs līdzekļus un nodrošinās iespēju strādāt no mājām. Tīkla licenci var izmantot arī bez pieslēguma Internet tīklam(offline mode);

Bezmaksas iespēja lietot iekļautos mākoņpakalpojumus (Projectwise Share/Projects) uzņēmumā/iestādē vai ārpus tās, bet tik ilgi, kamēr esat Select līguma abonents;
Bezmaksas piekļuve jebkuram Bentley Systems programmatūras izmēģinājumama nepārsniedzot 7 dienu termiņu;

Iespēja brīvi samainīt iegādātās programmu licences uz citām SELECT līguma ietvaros (portfolio balancing);

Iespēja lejupielādēt un izmantot virkni Bentley systems palīgprogrammu(Bentley library utilities);

Citi pakalpojumi (skat. selectservices.bentley.com).

Minimālais līguma termiņš 1 gads

Kādas ir Microstation/Powerdraft CONNECT atšķirības no iepriekšējām v8i versijām?
64-bit programmatūra, darbojas tikai uz Windows 10 64-bit OS

DWG 2019 atbalsts

Tabulas elementi, items, atskaites(reports)

Web Map Tile Service (WMTS) atbalsts

WMS 1.3.0 atbalsts

WFS servisi(drīzumā)

Ribbon un V8i Task Theme saskarne

Bing kartes iebūvētas

SnakeGrid un NATO military grid(MGRS) koordinātu sistēmu atbalsts

3D Terrain virsmas

VBA 7.0 macro valoda  

Aktivizācija caur Connection client.

v8i versijas(32-bit) joprojām ir pieejamas, bet Selectseries 10 ir pēdējais atjauninājums un nevar atvērt jaunāku formātu par DWG 2016

Kur ir palicis Bentley PowerMap?
Sākot no versijas V8i Selectseries 2 Bentley ir nolēmis neturpināt PowerMap tālāko attīstību, tāpēc programma ir izņemta no pārdošanas. PowerMap ir aizstājis daudz jaudīgāks risinājums Bentley PowerCivil for Baltics (ar Bentley Map sastāvā) vai Bentley Map standalone. SELECT abonēšanas ietvaros PowerMap atjaunināšana ir bezmaksas.

Vai ir pieejams Bentley Redline?
Jā, visiem Bentley Select pakalpojumu  abonēšanas un jauninājumu programmas aktīvajiem dalībniekiem ir pieejams neierobežots Bentley Redline licenču skaits bez papildu samaksas! Tomēr jāatzīmē, ka Bentley Redline netiek tālāk attīstīts no versijas „2004”  izlaiduma, un, tādējādi, tam ir virkne būtisku produktivitātes ierobežojumu – programma nav paredzēta lietošanai uz Windows 7 vai jaunākas operāciju sistēmas, tā neatbalsta  jaunākās AutoDesk DWG failu versijas u.c. līdzīgi ierobežojumi.

Tiem lietotājiem, kuri ir Select dalībnieki, mēs varam piedāvāt moderno programmu Bentley Navigator v8i (DGN), kura atbalsta visus jaunākos datu formātus, strādā ne tikai uz Windows 7 operāciju sistēmas, bet arī uz popularitāti ieguvušo mobilo iekārtu Apple iPad vai Android (imodel formātā).

Man ir Bentley programmatūras .... licence. Kāduoperētājsistēmu izvēlēties pērkot jaunu datoru vai uzlabojot esošo?
 Ja Jūsu rīcībā joprojām V8, XM Edition vai „ 2004 Edition” versijas/paaudzes Bentley programmatūra, tad iespējams izmantot ne jaunāku par Windows XP, un tādēļ iesakām apsvērt iespēju noslēgt Bentley SELECT jauno versiju abonēšanas un atbalsta līgumu, kas ļaus atjaunot versijas līguma ietvaros.

Ja Jūsu rīcībā ir jaunāka versija – V8i paaudze, tad mēs iesakām tikai Windows 7 (64-bit) vai jaunāku versiju, lai pilnvērtīgi izmantotu visus Jūsu datora resursus. Pērkot jaunu datoru ar Windows 10 (64-bit) var darbināt tikai v8i (Selectseries 10) vai CONNECT Edition versijas.

Kas ir Microstation (Mikrostacija)?
MicroStation ir, vienlaicīgi Bentley Systems zīmols, un, arī – dižpārdoklis pasaules mērogā. Microstation ir pazīstama arī kā programmatūras izstrādes platforma, uz tās pamata ir izstrādāta, piemēram LR Valsts Zemes dienesta kadastra grafiskās daļas programmatūra KRIS GP, kā arī daudzas paša Bentley galdvirsmas programmas, -tādas kā Inroads, InRail, Architectura u.c. MicroStation kā zīmols vienmēr ir PILNAS funkcionalitātes triju dimensiju (3D) modelēšanas, projektēšanas, simulāciju un  fotoreālistiskas vizualizācijas programma , kas paredzēta visam inženieru projekta(vai tas būtu tilts, ceļš, būve, dzelceļš, elektrības pārvades apakšstacija, dambis vai arī kartogrāfisks, ģeomātikas projekts par kādu teritoriju DZĪVES CIKLAM no ieceres radīšanas brīža, cauri visiem projektēšanas un būvniecības etapiem, līdz objekta demontāžai dabā vai datu arhivēšanai. Programmas ar Microstation zīmolu „ pavada”  daudz citas Bentley programmatūras, kuru funkcijas ir nedaudz šaurākas, specifiskākas( jo Microstation ir universāls redaktors un modelēšanas rīks), vai arī – tā ir nozaru programmatūra, kā, piemēram, Powercivil for Baltics ir ģeomātikas programmu komplekts, kas nesaucas „ Microstation”, bet satur vistīrāko Microstation tehnoloģiju un labi pazīstamos rīkus.

Bentley ir rezervējis sev tiesības ar zīmolu „ Microstation”  apzīmēt tikai vienu programmu, kas satur Luxology renderēšanas dzinēju fotoreālistiskām arhitektūras un pilsētplānošanas ainām, kuras laba speciālista rokās ir grūti atšķiramas no īstas fotogrāfijas.

Vai iespējams veikt ģeodēziskā tīkla izlīdzināšanu?
Mērniecības vajadzībām ir pieejama programma OpenSite Designer (agrāk PowerSurvey), kura satur ģeodēziskā tīkla izlīdzināšanas apakšprogrammu. Citām Microstation saimes programmām šāda funkcionalitāte nav iebūvēta.

Kā tiek rediģēts AutoCAD DWG fails MicroStation?
MicroStation mūsdienu versijas (V8i un XM) rediģē DWG failus tieši tāpat, kā Microstation DGN failus. Lietotājam nav nepieciešams DWG failu konvertēt un DGN formātu, lai izpildītu darbības. MicroStation izmanto arī AutoCAD SHX fontus, bet tikai tad, ja šie faili ir iekopēti Microstation fontu katalogā, vai arī – ja uz datora irinstalēts arī AutoCAD. Ja lietotājam ir DGN formāta fails, to ir iespējams saglabāt (Save As) kā DWG formāta failu, bet šādā gadījumā ir jāpievērš uzmanība, kāds AutoCAD sēklas fails (seed.dwg) tiks izmantots – AutoCAD failos, piemēram, elektrolīnijas apzīmējums, glabājas tieši sēklas failā, tāpēc ir nepieciešams atbilstoša satura DWG sēklas fails. Izpildot topogrāfisko plānu saglabāšanu uz DWG formātu ir vēlams ievērot šādu procedūru ar REMAP tabulu.

Kas ir resursu faili?
Ar „resursiem” tipiski apzīmē dažādus palīgfailus(datnes), kuri satur specifiskus fontus(burtu garnitūras), topogrāfiskos līniju stilus (piemēram, elektrolīnijas apzīmējums, kādu to lieto Latvijā), drukāšanas konfigurācijas failus, darba vides failus (Workspace), un daudzus citus sīkfailus, kuri konfigurē/noskaņo Microstation/Powerdraft vidi pēc programmas iedarbināšanas. Microstation/Powerdraft ielasa operatīvajā atmiņā šajos failos glabātos simbolus, darba iestādījumus (piemēram, „palešu”izvietojumu uz ekrāna) un nodrošina ergonomiski efektīvu darba vidi. Resursu faili nevar būt universāli – tie atšķiras atkarībā no ar MicroStation veicamajiem uzdevumiem, un, tipiski, arī no firmas darba stila un metodēm (iekšējiem standartiem).

Kas ir fontu faili (burtu garnitūras)?
Vecākajās Microstation versijās (un arī atbilstoši topogrāfisko uzmērījumu standartam 1:500 mērogā) ir numurēti ar skaitļiem 0..1...2 Fonti fiziski glabājas fontu resursu failos. Sākot ar MicroStation XM versiju, ir iespējama, un arī vēlama, Windows True Type fontu lietošana, kura nodrošina augstākas kvalitātes dizainu, izdruku kvalitāti, un, ir savietojami ar citām programmām (Word, Excel). True Type fonti tiek instalēti Windows operāciju sistēmas vidē - Microstation tos izmanto tieši tāpat kā Microsoft Word.

Kas ir remap konvertācijas tabula?
Microstation V8i un XM resursu fails, speciāla Excel tabula, kurā norādīts, kādā veidā aizstāt specifiskus apzīmējumus, kuri atšķiras AutoCAD un MicroStation vidēs. Tabulas rīks Remap ir paredzēts specifiskai datu konvertēšanai uz DWG un no DWG uz DGN, bet tā lietošana nav obligāta, piemēram, būvniecības rasējumu gadījumā, kurš nesatur specifiskus topogrāfisko līniju apzīmējumus.

Kā notiek Bentley produktu licencēšana?
MicroStation, PowerDraft, Powersurvey u.c. programmu licencēšanas noteikumi var atšķirties pēc licences veida, kāda ir Jūsu rīcībā. Iegādājoties visa veida Bentley programmatūru bez Select pavadīšanas līguma, datorprogramma tiek digitāli piesaistīta pie viena, konkrēta datora, bez iespējām šo licenci izmantot arī no citiem datoriem. Noslēdzot Select līgumu, Jūs iegūsiet iespēju izmantot tīkla licenci. Piemēram, ja ir noslēgts Select Līgums uz divām PowerDraft licencēm, tad Powerdraft var tikt legāli instalēts uz visiem Jūsu biroja datoriem, bet, vienlaicīgi izmantots no diviem datoriem (pēc nopirkto licenču skaita). Bentley visas licences reģistrē datu bāzē, bet pircējam ir Līgums par licenču iegādi vai stingrās uzskaites preču uzskaites pavadzīme par noteikta licenču skaita iegādi.

Kas ir līmeņi, slāņi (Levels)?
Visās CAD programmās, ieskaitot MicroStation, dati tiek izkārtoti pa līmeņiem (slāņiem). Viena tipa informācija, piemēram, apakšzemes komunikāciju uzmērījumus ievieto noteiktā līmenī(slānī). Darbam ar slāņiem MicroStation piedāvā plašu rīku spektru. Katram līmenim ir nosaukums (Name) un numurs (Number), iepriekšējās Microstation versijās (95 un /J, arī vecākās) datus varēja izkārtot tikai fiksēto, 63 līmeņos vienā failā. Līmeņa nosaukums vecajās versijās pēc noklusēšanas definējās kā, piemēram, „Level 1”, bet numurs bija „1”. Pārejot uz V8 MicroStation paaudzi (ieskaitot XM) līmeņu (slāņu) skaits ir neierobežots, un nepastāv sakarības starp līmeņa nosaukumu un numuru, piemēram, „Level 1” var piešķirt numuru „100”. Microstation V8 un XM noteicošais visās darbībās ir līmeņa nosaukums (Name), bet numuram ir tikai pakārtota nozīme. Līmeņu nosaukumus un numurus Microstation pēc noklusēšanas nolasa no sēklas faila (seed file), bet lietotājam ir iespēja izveidot jaunus līmeņus.

Kas ir sēklas fails (seed file)?
MicroStation sēklas fails ir analogs Word, Excel „template” - tā ir sagatave, no kuras programma nolasa sākotnējos ar failu saistītos iestādījumus. Pareizai sēklas faila izvēlei uzsākot darbu ir kritiski svarīga nozīme – sēklas failā glabājas darba vienības (metri, pēdas, collas u.t.t.), koordinātu sistēma, slāņu saraksts u.c. Ievērojama daļa no problēmām darbā ar MicroStation izveidojas, ja netiek pievērsta pietiekama uzmanība sēklas faila izvēlei un tā saturam, dažādiem darbiem var būt nepieciešami atšķirīgi sēklas faili(sagataves).

Vai ir pieejama mērniecības darba vides uzstādīšanas palīgprogramma?
Piedāvājam automātisku resursu uzstādīšanas un topogrāfijas/mērniecības darba vides uzstādīšanas palīgprogrammu Topo500XM, tā tiek izplatīta bez maksas. Programma tiek regulāri papildināta un uzlabota.

Kādi ir Microstation versiju numuri?
Microstation saimes programmatūra Latvijā ir ietvērusi sekojošas versijas, kurām iekavās ir norādīts arī vārdiskais apzīmējums un populārākie produkti:

  • V4.0 Microstation 4
  • V5.0 Microstation 5
  • V5.5 (Microstation 95 un Microstation Geographics 95)
  • V5.6 (Microstation SE)
  • V7.0 jeb v7 (Microstation/J un Microstation Geographics/J)
  • V8.0 jeb v8 (Microstation V8 un Powerdraft V8 un 
    Microstation Geographics V8)
  • V8.1 jeb v8 (Microstation V8.1 un Powerdraft V8.1, PowerMap V8.1, Powersurvey V8.1)
  • V8.5 jeb v8 2004 Edition (Microstation 2004 un Powerdraft 2004, PowerMap 2004, Powersurvey 2004)
  • V8.9 jeb XM Edition (Microstation XM, Bentley Powerdraft XM, PowerMap XM, Powersurvey XM)
  • V8.11.05 jeb V8i SelectSeries 1
  • V8.11.07 jeb V8i SelectSeries 2
  • V8.11.09 jeb V8i SelectSeries 3 (iznāk 2012. gadā)
  • V8.11.09.xx jeb V8i SelectSeries 4 (2013. -2019. gads)
  • V8.11.09.916 jeb V8i SelectSeries 10 (iznāk 2019. gadā) lieto CONNECT licencēšanu,atbalsta Windows 10
  • V10, jeb Microstation CONNECT 64-bit (2015.gads)

Bentley ProjectWise, GeoSpatial server – SS1, SS2, SS3 un arī SelectSeries 4

Kāpēc katru reizi atverot programmu tiek atvērts tukšs fails?
Atšķirībā no Microstation, Powerdraft un Powersurvey programmas pēc noklusēšanas ir nokonfigurētas tā, ka, katru reizi atverot programmu, tiek automātiski atvērts tukšs zīmējuma fails untitled.dgn.

Šo iestādījumu var atslēgt caur Workspace izvēlne->Preferences->Operation->Enter into Untitled design slēdzi, un tad Powerdraft/Powersurvey vienmēr piedāvās izvēlēties zīmējuma failu (DGN vai DWG), ar kuru uzsākt darbu.

Vai Bentley piedāvā mākoņpakalpojumu digitālo komponentu pārvaldībai?
ProjectWise komponentu centrs(Components Center) ir ProjectWise 365 digitālo komponentu pārvaldības pakalpojums, kas nodrošina ātrāku piekļuvi digitālo komponentu katalogiem un standartizētu izmantošanu. Jūs varat ātri piekļūt organizācijai un projektam apstiprinātam saturam, kas paredzēts lietošanai lietojumprogrammās un nozarēs, kā arī daudznozaru projektu komandās, vienlaikus ļaujot komponentiem un ar tiem saistītajiem datiem saglabāt visu aktīvu dzīves ciklu.

Izmantojot kopēju, centralizētu digitālo komponentu avotu, paplašinātas projektu komandas var vieglāk nodrošināt standartizāciju starp visu projektu komandām un paātrināt projektēšanas procesu. Turklāt ProjectWise komponentu centram varat pievienot jebkuru savam projektam vai organizācijai specifisku komponentu, lai iegūtu nodrošinātu centralizēti pārvaldītu, visur pieejamu konsekventu digitālo komponentu avotu. Šo avotu var koplietot un atkārtoti izmantot gan projekta, gan organizācijas robežās.

Components Center pieejams šādās programmās (matrix):

OpenBuildings

OpenRoads/OpernRail Conceptstation

OpenRoads/OpenRail Designer

OpenPlant

Microstation CONNECT

LumenRT

Tāpat pieejams, kā plugin Revit, Inventor, Civil3D un AutoCAD programmās

Komponentu centra pārlūks:



Dažādu ražotāju BIM komponentu katalogi, kas tiek centralizēti papildināti:



Lokalizēti 2D/3D komponenti, piemēram, topogrāfiskie apzīmējumi(ADTI MK281), ceļa zīmes(LVS 77-1:2016), ceļa horizontālie apzīmējumi (LVS 85:2010), drošības zīmes DGN/DWG (ISO 7010, MK238);